Nyheter

Syria: Vil destruere alle kjemiske våpen

De nye makthaverne i Syria sier de vil ødelegge alle kjemiske våpen som finnes i landet, og kaller avgjørelsen et historisk vendepunkt.

2014: En kontainer med kjemiske våpen fra Syria er avbildet om bord på det danske fartøyet Ark Futura. Bildet er datert 13. mai 2014.

Landets utenriksminister Assad al-Shaybani var onsdag i Haag der han deltok på et møte i Organisasjonen for forbud mot kjemiske våpen (OPCW). Her lovet han at Syria vil samarbeide fullt ut for å få fjernet våpnene.

OPCWs toppsjef Fernando Arias mener dette er en ny anledning for Syria til å ødelegge hele landets program for kjemiske våpen, som Assad-regimet har etterlatt seg.

Eksperter fra organisasjonen skal i løpet av få dager reise til Syria.

Under borgerkrigen i Syria ble det gjennomført flere kjemiske angrep mot opposisjonskontrollerte områder. OPCW har anklaget regimet for minst 17 slike angrep.

Dette til tross for at Russland og USA i 2013 inngikk en avtale om hvordan de kjemiske våpnene skulle registreres og ødelegges. Russland var alliert med Assad-regimet, som ble styrtet da syriske opprørere inntok Damaskus 8. desember.

Powered by Labrador CMS