Nyheter

Krigsfrykten har økt

Flere er redde for krig enn i fjor, ifølge en fersk undersøkelse. Kvinner er fortsatt mest redde, mens østlendingene har tatt over for nordlendingene. 

FOR UKRAINA-STØTTE: Over halvparten vil gi mer i støtte til Ukraina enn i dag, ifølge en fersk undersøkelse.

35,1 prosent er redde for krig i Norge.

Det viser en ny undersøkelse som Omnibus har gjennomført på vegne av Forsvarets forum. 

Krigsfrykten har altså økt. I fjor sommer var tallet på 30,5 prosent.

Årets undersøkelse viser at kvinner fortsatt frykter krig mer enn menn. Unge voksne og østlendinger er mest redde. 

På spørsmålet «Er du redd for krig i Norge?», svarer 44,6 prosent av de spurte kvinnene «ja». 

Kun 25,7 prosent av mennene svarer det samme.

I 2024 var ja-prosenten 38,9 for kvinner og 22,3 for menn. 

kortversjon

En ny undersøkelse viser at 35,1 prosent av nordmenn er redde for krig, med kvinner og unge voksne som de mest bekymrede.

Østlendingene har nå overtatt som de mest redde, mens støtten til Ukraina øker i takt med krigsfrykten.

Oppsummeringen er generert av kunstig intelligens, men gjennomlest av en journalist.

Mest bekymring blant de yngste

Det er flest som er redde blant de unge voksne. I aldersgruppen 18 til 29 år svarer nesten fire av ti «ja» på spørsmålet. 

Nesten halvparten i aldersgruppen svarer nei. Det er aldersgruppen 30 til 44 år som er minst redde, men alle aldersgrupper har høyere ja-prosent enn i fjor. 

Det geografiske spiller også inn på krigsfrykten. I alle deler av landet, bortsett fra Nord-Norge har frykten økt. 

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

I fjor var nordlendingene på topp, men her har antallet som er redde for krig sunket fra 43,2 prosent til 36,5 prosent. 

Nå er det østlendingene som har tatt over tittelen som de reddeste. Oslo-borgerne er minst redde, med kun en liten stigning på 0,4 prosentpoeng. 

På Østlandet for øvrig har imidlertid frykten steget med nesten 13 prosentpoeng – til hele 39,7 prosent. 

Flere vil støtte Ukraina mer

I takt med økt krigsfrykt, øker også Ukraina-støtten. Totalt vil 55,8 prosent av de spurte gi betydelig mer eller litt mer enn Norge gir i dag. 

Til tross for at Oslo-folk er minst redde, er det flest i denne gruppen som svarer «ja, betydelig mer» på spørsmålet «mener du at Norge bør gi mer støtte til Ukraina?» – 36,9 prosent. 

Blant dem over 65 år mener fire av ti at Norge bør gi betydelig mer enn i dag. Menn er også mest positiv til økt støtte med 37,5 prosent som svarer ja, mot kvinnenes 24,1 prosent. 

En fjerdedel av alle de spurte vil at Norge skal støtte Ukraina litt mer enn i dag, mens 23 prosent er fornøyd med støtten som den er. 

Kun 4,2 prosent ønsker å stoppe all støtte. 

Powered by Labrador CMS