Nyheter
NÅR IKKE: Natos generalsekretær Jens Stoltenberg må konstatere at Norge i år ikke når alliansens mål om å bruke 2 prosent av BNP på forsvaret.
Foto: Frederik Ringnes / Forsvaret
Norge når ikke Natos 2-prosentmål
Norge når ikke Natos 2-prosentmål i inneværende år, men vil trolig bruke 1,85 prosent av BNP på Forsvaret.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Det viser en prognose fra Nato , utarbeidet i forkant av neste ukes toppmøte i forsvarsalliansen.
I fjor brukte Norge nøyaktig 2 prosent av BNP på Forsvaret og var et av elleve Nato-land som klarte alliansens mål.
I inneværende år er det ti land som når målet, mens Norge havner på ellevteplass i pengebruk, sett i forhold til BNP.
Les også: Det gikk 24 år før ubåtoffiseren turte å stå frem
Ifølge Natos prognose kommer USA til å bruke 3,52 prosent av sitt brutto nasjonalprodukt på forsvaret i år, mens de øvrige Nato-landene kommer til å bruke 1,7 prosent av samlet BNP.
Alliansen sett under ett kommer dermed til å bruke 2,65 prosent av medlemslandenes samlede BNP på forsvarsutgifter. I fjor brukte de 2,75 prosent av BNP på forsvaret.
Målt i reelle forsvarsutgifter øker Natos europeiske medlemsland og Canada i år pengebruken med 4,1 prosent, sammenlignet med i fjor, anslår alliansen.
Les mer: Landskonferansen vedtok alkohol i leir