Nytt om navn

Lena Kvarving skal jobbe med gender fra Stockholm
Nordic Centre for Gender in Military Operations ny arbeidsplass.
Oberstløytnant Lena P. Kvarving har startet opp i ny jobb ved Nordic Centre for Gender in Military Operations (NCGM) i Stockholm. Der skal hun blant annet utdanne genderrådgivere, som skal sørge for at kjønnsperspektivet er en integrert del av partnerlandenes militære organisasjoner og operasjoner.
NCGM hører innunder Nordic Defence Cooperation - NORDEFCO, det nordiske forsvarssamarbeidet mellom Norge, Danmark, Island og Sverige. De siste årene har NCGM åpnet for at også andre partnerland kan delta.
Kvarving kommer fra stillingen som Senior Gender rådgiver i Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa (OSSE) i Wien.
Med en doktorgrad i genderspørsmål, har Kvarving i en rekke år jobbet med genderspørsmål i det norske Forsvaret. I august 2019 disputerte hun ved Institutt for statsvitenskap, med avhandlingen Gender Perspectives in the Armed Forces and Military Operations: An uphill battle. Cultural, structural and functional factors that prevent or promote implementation of UNSCR 1325 in the Norwegian Armed Forces and NATO.
Hun har engasjert seg i debatten rundt likestilling og har tidligere i år uttalt at: Likestilling, mangfold, inkludering og kjønnsperspektiv er ikke valgfag i Forsvaret.