Nyheter:

Forsvaret må rapportere alle anmeldelser og refselser til departementet
Frank Bakke-Jensen måtte i dag svare på hva som er blitt gjort etter Forsvarets undersøkelse om mobbing og seksuell trakassering.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Anniken Huitfeldt (Ap) leder i utenriks- og forsvarskomiteen leverte en interpellasjon til forsvarsministeren den 12. april. Under dagens debatt av temaet i Stortinget gjentok hun spørsmålet og startet med å si at holdningsskapende arbeid i kampen mot seksuell trakassering ikke er nok. Hun føyde også til et spørsmål om hvordan disiplinærregelverket kan benyttes bedre i saker som handler om seksuell trakassering.
– Hvordan ligger egentlig dette arbeidet an? spurte hun.
FORSVARET MÅ RAPPORTERE
Forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H) åpnet med å si at resultatene av undersøkelsen var verre enn man hadde trodd, og fortsatte med å rose Forsvaret for å ha gjennomført undersøkelsen.
IKKE FORNØYD
– Har en sak gått til politiet så er det tvert i mot desto viktigere at saken følges opp av militære ledere, sa han.
Ni tiltak
I Forsvarets undersøkelse om mobbing og trakassering svarte over 40 at har «hatt sex uten samtykke» med militær sjef eller kollega, i løpet av de siste 12 månedene. Ytterligere 123 personer oppgir at de har opplevd voldtektsforsøk i løpet av de siste 12 månedene. 8805 personer svarte på undersøkelsen, av disse var 2113 kvinner og 6692 menn.
Etter at resultatene fra undersøkelsen ble lagt frem, kom forsvarssjefen med følgende ni tiltak:
Forsvarets forum har spurt Forsvarets ledelse om statusen ved de forskjellige tiltakene. Vi venter på svar.