sverige

Sender mer artilleri til Ukraina

Sverige skal sende ytterligere 18 Archer artillerisystemer til Ukraina, men de vil først være på plass neste år, opplyser forsvarsminister Pål Jonson.

DONERER: Sverige gir 18 Archer artillerikanoner til Ukraina. Her fotografert under en øvelse med den svenske hæren i 2015.
Publisert Sist oppdatert

Sveriges forsvarsminister Pål Jonson kunngjorde nyheten på et pressemøte torsdag ettermiddag.

Artillerikanonene produseres av BAE Systems Bofors i Karlskoga og er montert på lastebiler. 

I tillegg til de 18 kanonene vil Sverige også bidra med fem radarer til bruk sammen med Archer-kanonene. Den samlede prisen er på 3 milliarder svenske kroner.

Pengene til de nye våpnene vil bli finansiert gjennom støttepakken til Ukraina som ble vedtatt i januar. 

Den er på til sammen 13,5 milliarder svenske kroner.

– Det er naturlig at Europa nå tar en større del av ansvaret for militærstøtten til Ukraina. Vår bedømming er at Ukraina også er et skjold mot russisk militær ekspansjon, sier Jonson.

Ukraina har tidligere mottatt åtte artillerikanoner av typen Archer fra Sverige.

Powered by Labrador CMS