frigjøringen

Skal gjenskape «Shetlandsbussen»

En flåte av fiskebåter og et lasteskip skal i mai krysse Nordsjøen – slik de gjorde som en del av «Shetlandsbussen». Dette inngår i frigjøringsmarkeringen.

LASTESKIP: Hestmanden, her fotografert i Kristiansand i 2011, er en del av konvoien.

Med på turen, som har fått navnet Frigjøringskonvoien, er lasteskipet Hestmanden og de historiske fiskebåtene Erkna, Andholmen, Heland og Arnefjord.

Disse ble brukt til å smugle spesialsoldater, agenter og motstandsmenn fra Shetland til Norge, sammen med eksplosiver, våpen og radioutstyr til motstandsbevegelsen. På returreisen tok de med seg flyktninger og soldater som rømte fra det nazi-okkuperte Norge.

Englandsfarten

Den farlige ruten, med konstant risiko for å bli oppdaget av tyske ubåter og fly, fikk navnet «Englandsfarten» av sjømennene og «The Shetland Bus» av britiske soldater.

– Alle som krysset Nordsjøen i disse små båtene, visste at de satte livet på spill. Men forbindelsen mellom Shetland, Orknøyene og det okkuperte Norge var for viktig til å brytes, forteller Per Ola Holm, nåværende skipper fiskebåten Andholmen.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Psykiske og fysiske traumer

Historiker Ragnhild Bie har selv to bestefedre som var krigsseilere, og hun er med som mannskap på Hestmanden.

– Omtrent 4.500 krigsseilere mistet livet, og utallige andre ble påført psykiske og fysiske traumer som påvirket dem og familiene deres i mange tiår etter krigen, sier Bie.

Folk kan komme om bord

Frigjøringskonvoien samles i Bergen fra 1. til 3. mai, før avgang til 4. mai. I disse dagene blir det mulig å komme om bord i flere av de historiske fartøyene, ifølge arrangementets Facebook-sider.

8. mai blir det seremonier i Lerwick på Shetland, før konvoien drar videre til havner på Shetland og Orknøyene, samt i Skottland og England.

Powered by Labrador CMS