Nyheter

Viseadmiral ønsker mer amerikansk tilstedeværelse i Arktis
Viseadmiral Andrew Lewis i den amerikanske marinen sier at Arktis kan bli et område preget av konflikt om ikke USA øker tilstedeværelsen.
Amerikanerne trenger mer tilstedeværelse og relasjonsbygging i Arktis, mener den amerikanske viseadmiralen Andrew Lewis i marinen, ifølge Navy Times. Lewis mener at det er vesentlig for å forsikre seg om at regionen ikke blir et område preget av konflikt.
– Arktis er et område med godt samarbeid. Slik vil det bare forbli om vi fortsetter å bygge relasjoner i området – også med Russland, uttalte Lewis på militærmessen Navy Leagues 2021 Sea-Air-Space Exposition på mandag, ifølge ArmyTimes.
Les mer: Stridsvogn fra 2. verdenskrig funnet i kjelleren til 84-åring
Viseadmiralen sier ifølge Navy Times at om de ikke har tilstrekkelig nærvær i Arktis, kan området «bli kontrollert av Russland eller andre», og legger til at det kan gi grobunn for konflikt.
Lewis sier videre at den amerikanske kystvakten – som han beskriver som USAs eksperter på Arktis – jobber tett med marinen. Men han presiserer at samarbeid i området kan eksistere utenfor de militære rammene eller de maritime miljøene.
Les mer: Ny sjef i HV-08
Den amerikanske marinen har ifølge Navy Times økt sitt nærvær i Arktis de siste årene. Eksempelvis opererte hangarskipet Harry S. Truman i 2018 i Norskehavet, som var første gang et amerikansk hangarskip har vært innenfor polarsirkelen siden 1991.