Nyheter

New Zealand innfører ny antiterrorlov
New Zealand strammer inn lovgivningen etter landets andre terrorangrep på få år. Nå skal det bli forbudt å planlegge terrorangrep
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Den nye loven skal gi politiet flere fullmakter til å beskytte landets borgere mot terroraktivitet, sa justisminister Kris Faafoi da loven ble innført torsdag.
Fram til nå har det ikke vært forbudt å planlegge terrorangrep i New Zealand. I tillegg skal definisjonen av en terrorhandling utvides.
Faafoi sier endringene vil gjøre at New Zealands lover ligger mer på linje med land som Storbritannia og Australia.
– Terrorismens natur har forandret seg, og verden over er det flere ensomme aktører. Vi så det i moskéangrepet i Christchurch for to år siden og i angrepet på supermarkedet i Auckland tidligere i måneden, sa han.
Les mer: Australia setter høyreekstreme på terrorliste