Nyheter
VINNERE: Kalush Orchestra fra Ukraina vant med hele 631 poeng i årets Eurovision-finale. President Zelenskyj sier Ukraina skal gjøre sitt beste for å "være verstskap for deltakerne og gjestene til Eurovision i ukrainske Mariupol".
Foto: Luca Bruno, AP, NTB
Dette skjedde i Ukraina i natt
Den indiske ambassaden i Ukraina vender tilbake til Kyiv og en muligens fremtidig Eurovision-finale i Mariupol er noen av de viktigste hendelsene knyttet til krigen i Ukraina natt til søndag 15. mai.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
- Situasjonen i den østlige regionen Donbas er fortsatt «veldig vanskelig», ifølge Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Han sier russiske styrker fortsatt prøver å vinne fram, men at Ukraina skritt for skritt tvinger dem ut av landet.
- Zelenskyj vil arrangere neste års Eurovision-finale i Mariupol etter at Kalush Orchestra gikk til topps i Eurovision Song Contest. Han sier Ukraina skal gjøre sitt beste for å "være vertskap for deltakerne og gjestene til Eurovision i ukrainske Mariupol. Fritt, fredfullt og gjenreist".
- Mitch McConnell, republikanernes leder i Senatet, og en delegasjon med republikanske senatorer gjestet lørdag Kyiv. Med seg hadde de budskapet om at USA står fjellstøtt bak Ukraina og vil gjøre det helt til Ukraina vinner krigen.
- Den indiske ambassaden i Ukraina vender tilbake til hovedstaden Kyiv fra og med 17. mai. Ambassaden ble midlertidig flyttet til Warszawa i Polen den 13. mars.
Les også: Ukraina forbereder 41 krigsforbryterrettssaker