Nyheter

GRANATER: Tsjekkia lover flere granater til Ukraina. Bilde er fra skyttergravene fra frontlinjen i Ukraina, et par kilometer fra Andriivka.

Tsjekkia lover granater til Ukraina: –Langt fra nok

De første leveransene av ammunisjon til Ukraina via et tsjekkiskledet initiativ, vil finne sted innen juni, sier en talsmann.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Tips oss:

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Tsjekkia tar sikte på å kjøpe artilleriammunisjon fra land utenfor Europa, og allierte land skal etter planen bidra til finansieringen.

Tidligere i år opplyste regjeringen i Praha at de hadde funnet selgere som kunne avse 800.000 granater, og i forrige uke kunngjorde de å ha mottatt nok økonomisk støtte til å kunne kjøpe de 300.000 første.

Det er ikke kjent hvor granatene kommer ifra, men ifølge Tsjekkias nasjonale sikkerhetsrådgiver Tomas Pojar vil forsendelsen være på plass i Ukraina innen juni.

– Det tsjekkiske initiativet er flott, men det er langt fra nok, sier Ukrainas utenriksminister Dmytro Kuleba i en kommentar.

– Dersom ytterligere to slike initiativ kommer på plass i løpet av året, så vil de russiske styrkene i Ukraina stå overfor mer betydelige problemer ved fronten, sier han.

Powered by Labrador CMS