USa

Påstander om at USA leter etter ny forsvarsminister

Det hvite hus har begynt jakten på en ny forsvarsminister etter chatskandalen om angrepsplaner i Jemen, ifølge radiokanalen NPR. Påstanden avvises av Det hvite hus.

OMDISKUTERT: USAs forsvarsminister Pete Hegseth har vært i hardt vær etter at det kom fram at han skal ha delt fortrolig informasjon i en chat-gruppe.

Radiokanalen siterer en ikke-navngitt amerikansk tjenesteperson, som ikke har myndighet til å uttale seg om saken.

Det hvite hus har omtalt opplysningene fra NPR som «falske nyheter». I en uttalelse tidligere mandag het det at president Donald Trump støtter forsvarsministeren sin.

USAs forsvarsminister Pete Hegseth har vært i hardt vær den siste tiden etter at angrepsplaner om Jemen ble lekket til pressen.

Ifølge avisen New York Times skal Hegseth også ha delt fortrolig informasjon om angrepet 15. mars i en Signal-chat der kona og broren var med.

Det var i tilknytning til det samme angrepet at The Atlantics sjefredaktør Jeffrey Goldberg ved en feil ble lagt til i en gruppe på Signal, som er en kryptert meldingstjeneste.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Powered by Labrador CMS