Nyheter

– Det er nødvendig å øke tempoet betraktelig

Høyre vil bruke mer penger på å støtte Ukraina og styrke Forsvaret. 

Statsminister Erna Solberg (H) besøker Rygge flystasjon hvor hun får en orientering og omvisning.
Publisert Sist oppdatert

Høyre vil bruke mer penger på å støtte Ukraina og til å styrke vårt eget forsvar. 

– ‎Vi lever i svært usikre tider. Vår trygghet og våre grunnleggende verdier er under press. Norge og våre allierte i Europa må nå ta et større ansvar for vår egen sikkerhet og fremtid, sier Høyre-leder og statsministerkandidat Erna Solberg i en pressemelding.

Partiet la fredag fram en egen plan for å fremskynde styrkingen av Forsvaret. Målet er å bli sterkere, raskere og bedre forberedt.

Bakgrunnen er krigen i Ukraina og endringer i den sikkerhetspolitiske situasjonen. Partiet mener den nye langtidsplanen for Forsvaret, som alle partiene samlet seg bak, allerede er utdatert.

Dette er Høyres forslag til tiltak

Bli sterkere:

Øke produksjon av våpen og ammunisjon i Norge

Oppdatere langtidsplanen basert på ny kunnskap om den teknologiske krigføringen i Ukraina

Legge til rette for økt produksjon av droner i Norge

 Bli raskere:

Skaffe en oversikt over hvilke prosjekter i langtidsplanen for Forsvaret som kan fremskyndes

Fjerne problemer som gir unødvendig lange anskaffelsesprosesser for nytt materiell og utstyr

Kreve raskere reguleringsplaner fra kommunene

Bli bedre forberedt:

Øvings- og treningsaktiviteten i hele Forsvaret må økes

Kapasiteten for å utdanne mer personell må økes

Tidligere denne uka ble det kjent at Forsvaret kommer til å øve mindre i 2025

– Det er en bevisst nedprioritering av tradisjonell øvingsaktivitet i år, til fordel for lagerfylling, sa forsvarssjef Eirik Kristoffersen til VG.

Høyre har laget en tiltaksliste på åtte punkter fordelt på tre kategorier for å få fart på Norges militære slagkraft. 

Leder av Utenriks- og forsvarskomiteen på Stortinget Ine Marie Eriksen Søreide sier Høyre fortsatt stiller seg bak forsvarsforliket. 

– Det er bra at hele Stortinget samlet seg om den nye langtidsplanen for Forsvaret. Dessverre endrer verden seg så raskt at mange av forutsetningen allerede har endret seg. Vi må gjøre det vi kan for å sikre mer militær slagkraft raskere, sier Søreide i pressemeldinga.

Høyre forventer at regjeringen også kommer til Stortinget med forslag om mer støtte til Ukraina.

– ‎Parallelt må vi støtte Ukraina som også kjemper for vår trygghet og våre verdier. Høyre foreslo mer støtte for 2025 enn de 35 milliardene Stortinget landet på, og vi forventer at Støre-regjeringen kommer tilbake med et økt beløp, sier Søreide i pressemeldingen.

Powered by Labrador CMS