Nyheter

Norske Nasams har skutt ned 900 missiler i Ukraina

Det norske luftvernsystemet Nasams har skutt ned omtrent 900 missiler og droner i Ukraina, ifølge Forsvaret. Det gir en treffsikkerhet på 94 prosent.

NASAMS: Det norske luftvernsystemet Nasams har treffsikkerhet på 94 prosent. Bilde av Nasams skyting på Andøya

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

For første gang sier Forsvaret hvilken effekt det norske Nasams luftvernsystemet har hatt i Ukraina, skriver Aftenposten.

– Om lag 900 missiler og droner er skutt ned av Nasams, med en treffprosent på 94. Det er et svært, svært høyt tall, sier oberst Per Steinar Trøite, sjef for Luftforsvarets støtte til Ukraina til avisen.

Nasams er utviklet av Kongsberg Gruppen og er i bruk av det norske forsvaret. Profesjonelle luftvernsoldater fra Ukraina har fått trening på utstyret i Norge.

Ukraina har hatt det norske luftvernsystemet siden november 2022. Av de rundt 900 lufttruslene Nasams har skutt ned, er nesten 60 prosent kryssermissiler.

Powered by Labrador CMS