Nyheter

Danmark kjøper sjømålsmissiler for to milliarder kroner

Kongsberg Defence & Aerospace skal levere missilene av typen Naval Strike Missile (NSM) til bruk på danske fregatter. 

NSM: Danmark kjøper norske Naval Strike Missile for to milliarder kroner til bruk på danske fregatter. Foto fra en øvelse ved Andøya i 2013.

Det danske forsvaret har kjøpt NSM fra norske Kongsberg for to milliarder kroner. Leveransene strekker seg til 2030.

– Dette er en svært gledelig nyhet. Avanserte norske missiler på danske fregatter styrker det nordiske sjøforsvaret. Tettere samarbeid og bedre samspill mellom styrkene våre bidrar til økt sikkerhet i våre felles nærområder, inkludert nordområdene, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.

Missilene av typen Naval Strike Missile (NSM) blir anskaffet til å erstatte de amerikanske Harpoon-missilene på den danske marinens fregatter.

– Med avtalen styrkes et allerede godt og velfungerende samarbeid. Avtalen er et godt eksempel på at det nordiske forsvarssamarbeidet er tett og velfungerende. Det er helt avgjørende for vår felles sikkerhet i en usikker verden at vi bygger videre på og utvider det nordiske samarbeidet i årene som kommer, sier Danmarks forsvarsminister Troels Lund Poulsen.

Kongsberg Defence & Aerospace skal levere missilene, og kontrakten ble signert torsdag.

– Vi er glade for å ønske Danmark velkommen til gruppen av land som har valgt NSM, noe som ytterligere bekrefter dens posisjon som det foretrukne sjømålmissilet for Nato-land, sier selskapets administrerende direktør Eirik Lie.

Powered by Labrador CMS