frankrike

Skal teste nytt rakettartillerisystem i 2026

Det franske våpensystemet skal erstatte Frankrikes M270 og kan bli et alternativ til amerikanske HIMARS. 

FASES UT: Frankrikes nåværende rakettartillerisystemer skal fases ut innen 2027. Dermed er de i gang med utviklingen av et nytt system som skal ta over. Avbildet er en fransk LRU (modifisert m270) som er blitt donert til Ukraina. Bildet er fra Donetsk-regionen, 7. juli 2023.

Frankrike planlegger å teste et nytt rakettartillerisystem i løpet av 2026. 

Systemet kan bli et alternativ til amerikanske High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) og kan bli aktuelt for allierte som ønsker en europeisk løsning. 

Det skriver Defense News

Franske DGA – som kan sammenlignes med norske Forsvarsmateriell (FMA) – har jobbet sammen med blant annet Thales og MBDA for å utvikle våpensystemet. 

– Utfasingen av LRU nærmer seg og det vil bli utfordrende å opprettholde denne kapasiteten, sier forsker ved Institut Français des Relations Internationales Léo Péria-Peigne. 

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

LRU, eller Lance-Roquettes Unitaire, er den fransk-modifiserte versjonen av M270. Den franske hæren har i dag ni operative LRU, som etter planen skal fases ut i 2027. 

Frankrike har tidligere donert LRU til Ukraina. 

Det er satt av 600 millioner euro i Frankrikes forsvarsbudsjett for perioden 2024 til 2030. Landet vil anskaffe minst 13 våpensystemer innen 2030 og totalt 26 systemer innen 2035. 

Franske politikere og militærtopper har presset på for å utvikle en fransk løsning, fremfor å kjøpe rakettartilleri fra utlandet, ifølge nettstedet. 

Powered by Labrador CMS