Nyheter

Nye droneangrep mot Kharkiv

Minst to personer skal være drept og flere såret i et russisk droneangrep mot Ukrainas nest største by Kharkiv lørdag kveld.

ANGREP: Natt til søndag kom nye droneangrep fra russisk side over til Ukraina. Bildet er fra en minnelund utenfor Kyiv.

En av dronene skal ha truffet et militærsykehus.

– Foreløpige opplysninger tilsier at det er sårede blant soldatene som fikk behandling på sykehuset, sier den ukrainske generalstaben på Telegram. 

Ukrainske myndigheter anklager Russland for å ha begått en krigsforbrytelse og for å ha krenket folkeretten med angrepet mot sykehuset.

Guvernør Oleh Synjehubov sier to personer ble drept i angrep, en 67 år gammel mann og en 70 år gammel kvinne. 

Russiske droner rammet minst seks mål i byen, blant dem et kontorbygg, opplyser ordfører Ihor Terekhov. Han sier 27 personer er savnet. 

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Ukrainske myndigheter og militæranalytikere sier de regner med at Russland kommer til å trappe opp angrepene i ukene som kommer for å maksimere presset mot Ukraina og styrke sin forhandlingsposisjon i våpenhvilesamtalene.

Tidligere denne uken angrep Ukraina en russisk grensepost hvor militær infrastruktur skal ha blitt ødelagt.

Det ukrainske militæret opplyste fredag at området ble identifisert som et startpunkt for droneangrep.

– Som et resultat av angrepet ble militært utstyr og sambandsutstyr ved grensestillingen ødelagt, sier generalstaben og legger til at angrepet kom som et svar på tidligere droneangrep.

 

Powered by Labrador CMS